Пророческата сила на книгата Притчи относно Църквата
Време за четене: < 1 минута
„Четири неща има на земята, които са малки, но са извънредно мъдри: мравките, които не са силен народ, но лете приготвят храната си; дивите зайци, които са слаб народ, но поставят жилищата си на канара; скакалците, които нямат цар, но излизат всички по дружини; и гущерът, който можеш да хванеш в ръка, но пак се среща в царските палати.“ (Притчи 30:24-28)
Тук виждаме четири принципа за живота на Църквата:
- Мравките – „Складиране“ на храната си (Божието Слово) в добро време, за да го имат за себе си в лошо време.
„И тъй, внимавайте добре как се обхождате, не като глупави, но като мъдри, като изкупвате благовремието, защото дните са лоши.“ (Ефесяни 5:15-16) - Дивите зайци – „Изграждане“ на жилището/живота си на канарата Христос.
„И тъй, всеки, който чуе тия Мои думи и ги изпълнява, ще се уприличи на разумен човек, който е построил къщата си на канара.“ (Матей 7:24) - Скакалците – „Единство“ и „покорство“ на цялата Църква под един Цар – Бог, който не се вижда.
„Понеже които се управляват от Божия Дух, те са Божии синове.“ (Римляни 8:14) - Гущерът – „Устояване“ в гонение, защото сме в Божието Царство, но и все още с телата си сме тук.
„Кой ще ни отлъчи от Христовата любов? скръб ли, или утеснение, гонение или глад, голота, беда, или нож?“ (Римляни 8:35)